Živnostenské oprávnenie
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených v živnostenskom zákone.
Živnostenské podnikanie zahŕňa takmer všetky podnikateľské činnosti okrem činností taxatívne vymedzených v živnostenskom zákone. Zákon nevymedzuje, čo môže byť živnosťou, ale určuje, čo živnosťou nie je.
Živnostník zodpovedá za záväzky zo svojej podnikateľskej činnosti neobmedzene celým svojím majetkom (aj svojím súkromným majetkom).
Ak chce cudzinec prevádzkovať živnosť, musí požiadať o živnostenské oprávnenie. Živnostenské oprávnenie je právo vykonávať živnosť a platí pre celé územie Slovenskej republiky. Jeden živnostník môže vykonávať viac činností, ale pre každú musí mať živnostenské oprávnenie.
Samotné získanie živnostenského oprávnenia nie vždy umožňuje cudzincovi začať na Slovensku legálne podnikať. V závislosti od štátneho občianstva cudzinca a typu jeho pobytu na Slovensku, môže v niektorých prípadoch začať podnikať až po udelení prechodného pobytu na účel podnikania a/alebo po zápise do obchodného registra.
Cudzinec môže na Slovenku prevádzkovať živnosť ako slovenská alebo zahraničná fyzická osoba v závislosti od typu udeleného pobytu. Za slovenskú osobu sa považuje osoba s bydliskom na území SR a za zahraničnú osobu sa považuje osoba s bydliskom alebo sídlom mimo SR.
Cudzinec s bydliskom na území SR je taký cudzinec, ktorý má na Slovensku udelený trvalý pobyt. Cudzinec s trvalým pobytom môže prevádzkovať živnosť ako slovenská fyzická osoba.
Cudzinec s bydliskom mimo územia SR je cudzinec, ktorý na Slovensku nemá udelený trvalý pobyt. Cudzinec s bydliskom mimo územia SR môže prevádzkovať živnosť jedine ako zahraničná osoba. Platí, že zahraničná osoba môže prevádzkovať živnosť za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenská fyzická osoba alebo slovenská právnická osoba, avšak vznik živnostenského oprávnenia je, až na niektoré špecifické prípady, viazaný na zápis zahraničnej osoby do obchodného registra.
PODNIKANIE ZAHRANIČNEJ OSOBY
Zahraničná osoba, ktorá chce na Slovensku podnikať, musí mať zriadený podnik alebo organizačnú zložku podniku na území Slovenskej republiky.
Podnikanie prostredníctvom organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby je možné v prípade, ak cudzinec v mieste svojho trvalého pobytu je podnikateľom v tom istom predmete podnikania.
Podnikanie prostredníctvom podniku zahraničnej osoby je možné len v prípadoch, ak cudzinec nie je v mieste svojho trvalého pobytu podnikateľom, alebo ak chce podnikať na území Slovenskej republiky v inom predmete podnikania ako v mieste svojho trvalého pobytu.
ÚKONY PRED ZAČATÍM ŽIVNOSTENSKÉHO PODNIKANIA
Pred začatím podnikania, v závislosti od štátneho občianstva cudzinca a typu jeho pobytu v SR, je potrebné vykonať niekoľko úkonov, po ktorých splnení môže cudzinec začať podnikať.
Občan tretej krajiny, ktorý má na Slovensku trvalý pobyt, je slovenskou fyzickou osobou. Na to to, aby mohol začať podnikať, postačuje, ak získa živnostenské oprávnenie. Začať podnikať môže dňom ohlásenia živnosti, prípadne pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom.
Občan tretej krajiny, ktorý má na Slovensku určitý typ prechodného pobytu, ktorý umožňuje podnikať, musí
- získať živnostenské oprávnenie, a
- v prípade ak nemá trvalý pobyt v členskom štáte EU alebo OECD, zapísať sa do obchodného registra. Začať podnikať môže až dňom zápisu do obchodného registra.
V prípade, ak má cudzinec trvalý pobyt v členskom štáte EU alebo OECD, tak sa zápis do obchodného registra nevyžaduje. Začať podnikať môže dňom ohlásenia živnosti, prípadne, pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom.
Občan tretej krajiny, ktorý nemá na Slovensku udelený pobyt, musí:
- získať živnostenské oprávnenie,
- získať prechodný pob
- zapísať sa do obchodného registra v prípade, ak nemá trvalý pobyt v členskom štáte EU alebo OECD. Začať podnikať môže až dňom zápisu do obchodného registra.
Ak má cudzinec trvalý pobyt v členskom štáte EÚ alebo OECD, tak zápis do obchodného registra sa nevyžaduje, a môže začať podnikať už dňom získania povolenia na pobyt, prípadne, pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom.
Občan členského štátu EU/EHP, ktorý má registrovaný pobyt na Slovensku, je slovenskou fyzickou osobou a na to, aby mohol začať podnikať, postačuje, ak získa živnostenské oprávnenie. Začať podnikať môže dňom ohlásenia živnosti, prípadne pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom.
Občan členského štátu Únie, ktorý nemá registrovaný pobyt na Slovensku musí získať živnostenské oprávnenie a ustanoviť zodpovedného zástupcu, alebo vedúceho podniku??? Začať podnikať môže dňom ohlásenia živnosti, prípadne pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom.
Právne predpisy upravujúce živnostenské podnikanie na Slovensku:
Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
Zákon č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE
Ak chce cudzinec prevádzkovať živnosť, musí to ohlásiť živnostenskému úradu a získať živnostenské oprávnenie. Ak prevádzkuje činnosť bez živnostenského oprávnenia hrozí mu, pri voľnej živnosti, pokuta do 1.659 EUR, a pri remeselnej alebo viazanej živnosti až do 3.319 EUR.
ZÁPIS DO OBCHODNÉHO REGISTRA
Do obchodného registra sa povinne zapisujú všetky zahraničné fyzické osoby, ktoré majú trvalý pobyt mimo členských štátov EÚ a OECD. Zápis do obchodného registra sa nevyžaduje, ak má cudzinec trvalý pobyt v členskom štáte EÚ alebo OECD. V takomto prípade môže cudzinec začať podnikať už dňom ohlásenia živnosti, samozrejme za predpokladu, že splnil všetky ostatné podmienky.
Návrh na zápis do obchodného registra sa podáva na príslušnom registrovom súde, ktorým je pre zahraničné osoby okresný súd podľa umiestnenia podniku alebo jeho organizačnej zložky. Pre slovenské fyzické osoby je to okresný súd podľa miesta podnikania.
Pri podaní zápise podniku zahraničnej fyzickej osoby do obchodného registra na registrovom súde je potrebné predložiť:
- Návrh na zápis zahraničnej osoby/podniku zahraničnej osoby,
- doklad oprávňujúci užívať nehnuteľnosť, ktorá je uvedená ako miesto podnikania,
- živnostenské oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá sa má do obchodného registra zapísať ako predmet podnikania,
- doklad o pobyte v SR,
- rozhodnutie o zriadení podniku zahraničnej fyzickej osoby na území Slovenska,
- osvedčenie o zápise do obchodného registra alebo inej evidencie, ak podľa práva štátu, ktorým sa podnik spravuje, má cudzinec povinnosť byť v takomto registri/evidencii zapísaný alebo písomné vyhlásenie, že právo štátu, ktorým sa podnik spravuje, neustanovuje povinnosť zápisu do obchodného registra alebo inej evidencie,
- správny poplatok .
Listiny, ktoré sú súčasťou návrhu na zápis, musia byť doručené registrovému súdu súčasne s návrhom na zápis. Registrový súd v prípade splnenia podmienok vykoná zápis v lehote 2 pracovných dní od podania návrhu na zápis.
Návrh na zápis je možné podať aj prostredníctvom živnostenského úradu zároveň s ohlásením živnosti. Živnostenský úrad zabezpečí doručenie návrhu na zápis a jeho príloh registrovému súdu uvedenému v návrhu na zápis. Je to však možné iba v prípade, ak cudzinec má už na Slovensku udelený prechodný pobyt.
Podmienky prevádzkovania živnosti
Každý žiadateľ o živnostenské oprávnenie musí spĺňať všeobecné a osobitné podmienky prevádzkovania živnosti.
Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti fyzickou osobou, ktoré musia byť vždy splnené, sú
- vek 18 rokov,
- spôsobilosť na právne úkony,
- bezúhonnosť.
Osobitné podmienky prevádzkovania živnosti musia byť splnené v závislosti od druhu živnosti.