Poistenie zodpovednosti za škodu
Každý je povinný sa správať tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku a na prírode. Ak sa tak nespráva a škoda vznikne, porušuje zákon (napr. § 415 Občianskeho zákonníka), a teda je za škodu zodpovedný a je povinný ju nahradiť.
Komu hrozí škoda, je povinný primeraným spôsobom zakročiť. Ak niekto spôsobí škodu pri odvracaní hroziacej škody, nie je za ňu zodpovedný. Toto riešia príslušné paragrafy Občianskeho zákonníka. Povinnosť výšky náhrady škody nie je zhora v drvivej väčšine prípadov obmedzená.
Subjektívna a objektívna zodpovednosť za škodu
Väčšina ľudí si myslí, že zodpovední sú len za takú škodu, ktorú priamo zavinili, keď sa nejako o ňu pričinili svojou nepozornosťou alebo porušením pravidiel, či nešťastnou náhodou. O zodpovednosti za škodu prevládajú u ľudí väčšinou falošné predstavy, tzv. mýty o poistení zodpovednosti.
Zavinené škody - subjektívna zodpovednosť za škodu
Ak občan alebo podnik (právnická osoba) škodu zaviní porušením právnych povinností, t. j. následkom chyby, omylu, nešikovnosti, nepozornosti, nedbalosti a podobne, hovoríme o subjektívnej zodpovednosti za škodu. Napr. vodič poruší dopravné predpisy - prejde križovatku na červenú a narazí do iného vozidla, ktoré malo prednosť. Je nepochybné, že vodič škodu zavinil a je za ňu zodpovedný.
Nezavinené škody - objektívna zodpovednosť za škodu
Sú prípady, kedy občan alebo podnik (právnická osoba) svojím konaním škodu priamo nezavinil, ani neporušil žiadny právny predpis, napriek tomu za škodu zodpovedá z dôvodu prevádzkovania, držby alebo prenájmu nehnuteľnosti, prevádzkou živnosti, dopravného prostriedku a podobne - ide najmä o prípady občianskym zákonníkom vymenovaných osobitných zodpovedností. Napr. na schodoch obchodného domu sa zákazník pošmykne, spadne a zlomí si nohu - zodpovedný je prevádzkovateľ obchodného domu, resp. majiteľ nehnuteľnosti, hoci žiadny predpis neporušil ani nič nezanedbal, a ani nemohol takto vzniknutej škode na zdraví zabrániť.
Všeobecná zodpovednosť a osobitná zodpovednosť za škodu
Zákon hovorí, že každý zodpovedá za škodu, ktorú zavinil porušením právnej povinnosti. Škodu môže spôsobiť pri svojej činnosti fyzická osoba - občan alebo právnická osoba (firma, úrad, organizácia). Hovoríme o všeobecnej zodpovednosti za škodu - § 420 Občianskeho zákonníka (OZ), a tiež o prevádzkovej zodpovednosti, keď škoda je spôsobená napríklad prevádzkou nehnuteľnosti alebo živnosti alebo továrne - § 420a) OZ.
Ako funguje poistenie zodpovednosti za škodu?
Poistenie zodpovednosti za škodu kryje náhradu škody, ktorú spôsobí poistený občan alebo podnik (právnická osoba) svojou činnosťou, prevádzkou nehnuteľnosti alebo motorového vozidla, plavidla, lietadla a inými vecami, ktoré používa (vlastnými alebo požičanými), a v prípade podniku prevádzkovaním obchodu, výroby, alebo inej živnosti, a tiež výrobkami, ktoré poistený vyrába a predáva.
Poistený, čiže škodca spôsobí neúmyselnú škodu poškodenému. Poškodený vznesie voči škodcovi písomný nárok na náhradu škody, čím vzniká škodová udalosť. Poistený oznámi škodovú udalosť svojej poisťovni. Poisťovňa škodu preskúma, a keď uzná nárok poškodeného za oprávnený, vyplatí poistné plnenie priamo poškodenému.
Poistenie zodpovednosti
Každý podnikateľ, drobným živnostníkom počnúc a veľkou továrňou končiac, je zodpovedný za škody voči tretím osobám a za škody špôsobené svojim zamestnancom.
- Poistenie všeobecnej zodpovednosti alebo prevádzkovej zodpovednosti za škodu- kryje zodpovednosť za škodu na zdraví a živote, na majetku a ušlom zisku v areáli podniku, ale aj na celom území, pre ktoré bolo poistenie dojednané.